Ustawianie menzury w gitarze elektrycznej
Menzura to długość czynna struny, czyli odległość między siodełkiem a mostkiem.
Poprawne ustawienie menzury jest bardzo ważną regulacją. Bez tego zabiegu gitara nie stroi poprawnie na wszystkich progach. Często niedoświadczeni gitarzyści nie są świadomi tego faktu i korzystając z tunera stroją wyłącznie puste struny. Niestety gitara podczas gry wciąż nie brzmi dobrze. Wina zrzucana jest na producenta i jakość wykonania a sama gitara uznawana jest za niestrojącą. Jednak zazwyczaj lekarstwem na to jest właśnie poprawna regulacja menzury. Należy ją robić po wymianie strun, ale również w trakcie ich użytkowania, gdyż w wyniku zużycia ich parametry się zmieniają. W związku z tym zazwyczaj menzura nie jest poprawnie wyregulowana nawet w nowych gitarach.
Proces regulacji jest bardzo prosty, przy czym zakładam użycie tunera gitarowego. Regulacja na słuch jest oczywiście możliwa, ale wymaga pewnego doświadczenia i z pewnością niezłego słuchu. Warto się przyłożyć, gdyż dokładne ustawienie ma zbawienny wpływ na brzmienie gitary.
Ustawianie menzury należy wykonać już po innych regulacjach gitary takich jak regulacja krzywizny gryfu lub wysokości strun. Cały proces przebiega bardzo podobnie przy różnych mostkach, chociaż przy floyd rose jest to trochę bardziej skomplikowane. Pierwszym krokiem jest nastrojenie gitary tunerem tak, aby stroiła na pustych strunach. Następnie każdą strunę przyciskamy na 12 progu i sprawdzamy, czy dźwięk jest wyższy dokładnie o oktawę. Jeśli jest zbyt wysoki to oznacza to, że menzura musi zostać wydłużona. Jeśli zbyt niski – skrócona. Podczas regulacji struny się rozstrajają, więc przed kolejną korektą należy ponownie nastroić gitarę na pustych progach. Czynności te należy powtarzać aż do uzyskania tego samego dźwięku w oktawie.
Na poniższych zdjęciach zaznaczone zostały śruby, którymi reguluje się menzurę w najpopularniejszych mostkach.
Przy mostku floyd rose niezbędny jest odpowiedni klucz imbusowy. Regulacja wymaga również mocnego poluzowania struny, gdyż odkręcenie wskazanej śruby całkowicie zwalnia wózek i napięta struna uniemożliwia jego przesunięcie. Może się również okazać, że konieczne będzie przestawienie śrubki na inny otwór. Widać to na zdjęciu (pierwsza śrubka od góry). Zazwyczaj w mostkach tego typu są trzy otwory.
Czasami przy zbyt grubych lub zużytych strunach zakres regulacji jest zbyt mały. W przypadku mostków ze sprężynkami można wtedy wyjąć sprężynkę żeby zwiększyć zakres regulacji.
Warto też pamiętać, że zbyt duża wysokość strun nad gryfem może mieć wpływ na problemy ze strojem gitary, gdyż podczas przyciskania strun zmienia się ich napięcie, więc również i wysokość dźwięku.
Najnowsze komentarze