Naprawa kanału w końcówce mocy Vermona Regent 2023
Odkopałem starą końcówkę mocy Vermona Regent 2023 z uszkodzonym jednym kanałem i postanowiłem ją naprawić. Sama końcówka jest dosyć prosta w budowie i oferuje 2x 100VA w trybie stereo przy obciążeniu 4 omy lub 200VA dla obciążenia 8 omów przy połączeniu mostkowym. Najlepiej chyba sprawdzi się do nagłośnienia wokalu, czy klawiszy.
Szybko doszedłem do tego, że w niedziałającym kanale uszkodzone są oba tranzystory końcowe KD503. Wylutowałem je i złącza nie przewodzą tak, jak powinny. Dalsze prace niemal do końca prowadziłem bez tych tranzystorów.
Odkryłem też, że VT501 jest uszkodzony i wymieniłem go na BD140 wraz z jednym z tranzystorów sterujących (VT504). Pozostałe tranzystory wydawały się być dobre. Podobnie jak diody VD509 i VD510. Niestety pomimo tych zabiegów na wyjściu wciąż pojawiało się wysokie napięcie stałe, które powodowało załączenie zabezpieczenia. Dosyć długo szukałem, gdzie leży problem. Wszystkie elementy wyglądały na sprawne. W rozwiązaniu pomógł użytkownik SlawekKedra z forum elektroda.pl. Po moich pomiarach wyliczył, że najprawdopodobniej uszkodzony jest jeden z czterech tranzystorów, które znajdują się w układzie VI501. Trafił w dziesiątkę. Okazało się, że jeden z tranzystorów miał zbyt małe wzmocnienie. Układ ciężko kupić, więc zastąpiłem jego połowę dwoma tranzystorami. Po wymianie napięcie stałe na wyjściu zmniejszyło się niemal do 0. Pozwoliło to na wlutowanie tranzystorów końcowych (wstawiłem 2N3773 zamiast KD503) i ustawienie prądu spoczynkowego. Szczegóły całego procesu naprawy można zobaczyć tutaj.
Najnowsze komentarze