Blokowanie mostka vintage tremolo

Wiele osób narzeka na częste rozstrajanie się gitar, które posiadają mostek vintage tremolo (błędnie nazywany mostkiem jednostronnym). Problem ten dotyczy większości tańszych instrumentów oraz sporej ilości tych droższych, które nie zostały odpowiednio ustawione.

Poprawnie ustawiony mostek powinien mieć tylnią krawędź uniesioną 2-3 mm ponad korpus gitary. Przednia powinna przylegać do gitary i opierać się na zaokrąglonych śrubach. Nie trudno się domyślić, że przy takim ustawieniu mostek jest mostkiem dwustronnym i umożliwia zarówno obniżenie dzwięku jak i jego podwyższenie. Niestety w przeciwieństwie do mostka floyd rose położenie to jest dosyć niestabilne, co w tańszych mostkach przyczynia się do rozstrajania. W związku z tym część osób ustawia mostek tak, żeby jego tylnia krawędź dotykała płaszczyzny gitary. W ten sposób staje się on mostkiem jednostronnym i dzięki temu gitara mniej się rozstraja. Nie jest to jednak całkowita blokada.

Zatem można wyróżnić dwie metody blokowania mostka:

  1. Częściowa blokada, która zamienia mostek w jednostronny. Można ją osiągnąć poprzez dokręcenie śrub zaznaczonych na zdjęciu oraz dołożenie sprężyn tak, żeby mostek został dociągnięty do korpusu gitary. Jeśli mostek nie zostanie dociśnięty zbyt mocno pozostanie możliwość obniżenia dźwięku przy pomocy ramienia tremolo. Możliwe będzie również przestrajanie gitary w dół. Przestrajanie w górę obniża napięcie strun i mostek może ponownie odchylić się od płaszczyzny gitary.
  2. Całkowita blokada polegająca na pełnym zblokowaniu mostka. Aby zblokować mostek w ten sposób należy najpierw docisnąć mostek do płaszczyzny gitary poprzez mocne poluzowanie strun i/lub dokręcenie śrub zaznaczonych na zdjęciu. Następnie należy umieścić dopasowany drewniany klocek, który został dorysowany na fotografii. Kolejnym krokiem jest poluzowanie śrub tak, żeby klocek został ściśnięty pomiędzy mostkiem i krawędzią wycięcia w gitarze. Następnie można dostroić gitarę co dodatkowo dociśnie klocek. Blokadę można wykonać również poprzez całkowite wyjęcie sprężyn, ale wtedy po poluzowaniu strun klocek będzie wypadał, więc jest to rozwiązanie bardziej kłopotliwe.

Zablokowanie mostka jest dobrym pomysłem w przypadku, gdy jest on przyczyną problemów ze strojem a samo tremolo nie jest wykorzystywane. Jest to również dobry pomysł, w przypadku gdy gitara jest często przestrajana. Ukrytą zaletą natomiast jest to, że w przypadku zerwania struny możliwa jest dalsza gra, gdyż gitara się nie rozstroi lub rozstroi się nieznacznie w związku ze zmianą naprężenia innych strun.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *