Przedwzmacniacz basowy (Albert Kreuzer z modyfikacjami)

Podczas budowy wzmacniacza basowego poszukiwałem sprawdzonego schematu przedwzmacniacza, którego mógłbym użyć. Ostatecznie zdecydowałem się na układ zaprojektowany przez Alberta Kreuzera, który był dostępny na jego stronie wraz z opisem i rysunkiem PCB. Przedwzmacniacz jak najbardziej się sprawdził, ale podczas dostrajania wprowadziłem kilka modyfikacji, które tutaj prezentuję. Zmienione lub dodane elementy są zaznaczone w kolorze czerwonym na oryginalnym schemacie.

Zmieniłem przełącznik wyboru częstotliwości regulacji tonów średnich z pięciopozycyjnego na sześciopozycyjny, więc jest jeszcze jeden krok w kierunku niższych częstotliwości.

Oryginalnie zaproponowane rezystory R5 i R10, które ustalają punkt pracy tranzystorów JFET w moim przypadku nie były trafne, więc dobrałem odpowiednie. Zaznaczam jednak, że należy je dobrać pod posiadane tranzystory.

Modyfikacja wartości C3, C7, C14, P6 oraz C15 podyktowana jest chęcią wprowadzenia swego rodzaju filtru subsonicznego. Nie ma on większego wpływu na brzmienie, a jednocześnie chroni kolumny przed uszkodzeniem przez najniższe częstotliwości, których i tak nie są one w stanie efektywnie odtworzyć.

Ostatnia modyfikacja dotyczy zmiany diody D1 na tzw. super jasną i zwiększeniu wartości R30. Dioda ta jest wskaźnikiem przesterowania i pracuje impulsowo. W pierwotnej wersji powodowało to gwałtowne zmiany prądu pobieranego przez układ w stosunkowo dużym zakresie. Mogło to powodować powstawanie niepożądanych efektów dźwiękowych. Dzięki jasnej diodzie i rezystorze o większej wartości wahania wprowadzane przez ten wskaźnik zawierają się w przedziale 0-3mA zamiast 0-20mA.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *